Dezynfekcja

Dlaczego warto robić dezynfekcje klimatyzacji samochodowej i jakie są na to sposoby

Dlaczego warto robić dezynfekcje


U wielu ludzi grzyby i drobnoustroje powodują kichanie, łzawienie, kaszel lub inne dokuczliwe reakcje alergiczne. Ponadto gnijące w wilgoci mikroorganizmy wywołują niemiłą, stęchłą woń. Regularna dezynfekcja parownika niszczy zarodniki grzybów, bakterie i drobnoustroje. Jeśli jest przeprowadzona prawidłowo, nie wywołuje żadnych szkodliwych następstw. Parownik jest zamontowany pod deską rozdzielczą i zintegrowany z systemem wentylacji wnętrza pojazdu. Osadzająca się na jego powierzchni wilgoć ze schładzanego powietrza i brak światła stanowią idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów. Docierają one do parownika wraz z kurzem z zasysanego powietrza i osiadają na blaszkach radiatora parownika, skąd poprzez system wentylacji docierają do kabiny.

Nasza firma proponuje trzy sposoby dezynfekcji układu:


- urządzeniem ultradźwiękowym rozpylającym płyn antybakteryjny
- chemiczna (bezpośredni natrysk na parownik)
- dezynfekcji z wykorzystaniem generatora ozonu (ozonatora)

Dezynfekcja urządzeniem PUREZONE


Urządzenie generuje rozpylony płyn antybakteryjny, który jest wciągany i rozpylany przez system recyrkulacji instalacji A/C co powoduje dokładne odkażenie i zdezynfekowanie układu. Główną korzyścią systemu rozpylania ultradźwiękowego jest otrzymanie cząsteczek rozpylonych z płynu o temperaturę pomieszczenia omijając zjawisko kondensacji związanej z wyższą temperaturą jaką ma płyn rozpylany przy ogrzewaniu.

Odgrzybianie chemiczne


Polega na wstrzyknięciu płynu dezynfekującego bezpośrednio na powierzchnię parownika oraz do kanałów nawiewowych. Metoda bardzo skuteczna lecz niemożliwa w zastosowaniu we wszystkich samochodach, ze względu na dużą ilość elektroniki, czujników montowanych w kanałach.

Ozonowanie


Ozon utlenia i skutecznie likwiduje wszelkiego rodzaju zapachy powstałe w trakcie eksploatacji samochodu. Ozonowanie niweluje zapach papierosów, wszelkie wonie związane z rozkładem cząstek organicznych oraz tworzące je bakterie, grzyby i roztocza. Odświeżeniu zostaje poddane całe wnętrze wraz z systemem wentylacji / klimatyzacji, a dzięki profesjonalnemu i bardzo wydajnemu urządzeniu zabieg trwa około 3 / 5 minut.

Wymiana filtru kabinowego


W przypadku wykonywania dezynfekcji należy również wymienić filtr kabinowy.
Filtr kabinowy jest zwykle wykonany z materiału włóknistego o odpowiednio dobranej przepustowości, który zatrzymuje kurz, zanieczyszczenia i pyłki z powietrza. Biorąc pod uwagę, że w ciągu godziny przez filtr przepływa do 300 m3 powietrza, można łatwo zrozumieć, dlaczego już po roku lub 15 tyś. km przebiegu filtr osiąga "punkt saturacyjny", czyli zmniejszenie przepustowości o 75% w stosunku do nowego wkładu. Jeśli w tym momencie nie wymieni się filtra, nastąpi zablokowanie dopływu powietrza z zewnątrz do kabiny pojazdu. Zablokowany filtr, to także ogromne przeciążenie silnika dmuchawy, a w skrajnym przypadku nawet jego przegrzanie. Kolejny efekt zanieczyszczenia filtra to zaparowanie szyb we wnętrzu pojazdu. Jeśli filtr jest zatkany i stary, to dodatkowo będzie przyczyną przykrego zapachu w kabinie.